O Tromsø (w opracowaniu)

 

Tromsø jest głównym ośrodkiem miejskim, przemysłowym, naukowym, handlowym i administracyjnym w Północnej Norwegii. Dzięki roli odgrywanej w handlu, przy ekspedycjach polarnych i intensywności życia kulturalnego na przestrzeni lat przylgnęło do niego wiele określeń, takich jak „Wrota do Arktyki”, „Wrota do Oceanu Arktycznego”, „Paryż Północy”, czy „Arktyczna Stolica”, dzięki którym znane jest na całym świecie.

 

Położenie

Tromsø położone jest ok. 350 km za kołem podbiegunowym, na 69 stopniu szerokości geograficznej północnej. Jest głównym ośrodkiem administracyjnym najdalej na północ wysuniętego regionu (fylke) Norwegii – Troms og Finnmark. 

Położenie za kołem polarnym oznacza, że w Tromsø występuje dzień polarny – okres, w którym słońce nie zachodzi za horyzont oraz noc polarna – czas, w którym nie wschodzi. Dzień polarny trwa ok. dwóch miesięcy, od ok. 20 maja do 25 lipca, natomiast noc polarna o podobnej długości zaczyna się ok. 25 listopada i trwa do ok. 20 stycznia. Tromsø jest jednym z najbardziej popularnych miejsc na świecie do obserwacji zorzy polarnej (aurora borealis). Co roku tysiące turystów przyjeżdżają do miasta, by zobaczyć efekt przepływu wiatru słonecznego przez ziemską jonosferę. 

 

Klimat 

Klimat jest względnie łagodny dzięki wpływowi ciepłego Prądu Północnoatlantyckiego, będącego przedłużeniem Prądu Zatokowego (Golfsztromu), który powoduje, że średnia temperatura zimą wynosi ok. -4 °C i zazwyczaj nie spada poniżej -15 °C. Jest to jedna z największych anomalii temperaturowych w porównaniu z podobnymi szerokościami geograficznymi. Średnia temperatura w lipcu wynosi ok. 12 °C, choć często zdarzają się bardzo ciepłe tygodnie z temperaturami powyżej 20 °C. Jeżeli chodzi o opady, to średnia ich ilość w Tromsø jest stosunkowo wysoka. Śnieg utrzymuje się od października/listopada nawet do maja.  

 

Ludność, powierzchnia, podział administracyjny

Gmina Tromsø (Tromsø kommune) licząca ok. 77 000 mieszkańców (2020) jest największym ośrodkiem w Północnej Norwegii i dwunastą największą gminą w Norwegii. Samo miasto (Tromsø by), według klasyfikacji SSB (Centralnego Biura Statystycznego) składa się z trzech głównych osiedli (tettsteder): Tromsø (Tromsøya – ok. 40 500 mieszk.), Tromsdalen (na stałym lądzie – ok. 17 400 mieszk.) i Kvaløysletta (na wyspie Kvaløya – ok. 9 000 mieszk.) i zamieszkuje je ok. 67 000 mieszkańców. W perspektywie globalnej, Tromsø jest trzecim największym miastem za kołem podbiegunowym północnym, ustępując tylko dwóm rosyjskim aglomeracjom – Murmańskowi i Norylskowi. 

 

Polonia w Tromsø

Tromsø jest również największym skupiskiem Polonii w Północnej Norwegii. Według Centralnego Biura Statystycznego, w całym Troms og Finnmark w pierwszym kwartale 2020 zarejestrowanych było 2732 obywateli Polski (także polskich dzieci urodzonych w Norwegii), natomiast w gminie Tromsø – 1033 (1,34% populacji). Pomimo względnie dużej rotacji, liczba Polaków w Tromsø od kilku lat utrzymuje się na poziomie ok. 1000 osób, co stanowi największą grupę narodowościową w mieście po Norwegach. Drugą pod względem wielkości grupą są Rosjanie, których jest ok. 635, trzecią Niemcy z ok. 625 przedstawicielami, a czwartą Szwedzi (ok. 615 osób).


 

Dzielnice

Trzy główne osiedla dzielą się na poszczególne dzielnice:

 

Tromsøya: Sentrum, Bjerkaker, Fagereng, Holt, Alfheim, Sorgenfri, Elverhøy, Myreng, Storskogen, Norrøna, Håpet, Sjømannsbyen, Borgtun, Breivika, Gimle, Stakevollan, Skattøra, Hamna

 

Tromsdalen: Kroken, Lunheim, Tomasjord, Tromsdalen, Solligården

 

Kvaloysletta: Slettaelva, Kvaløysletta, Storelva, 

 

 

                                                                                                                                                                          Źródło: Tromsø kommune


 

Komunikacja

Tromsø, mimo położenia na Dalekiej Północy jest dość dobrze skomunikowane z resztą kraju i zagranicą. Najłatwiej do Tromsø dostać się drogą lotniczą port lotniczy Tromsø-Langnes obsługuje połączenia krajowe, zagraniczne i czarterowe. 

 

Bezpośrednie połączenia lotnicze

Zagraniczne: 

Alicante (Hiszpania) – Norwegian, Helsinki (Finlandia) – Finnair, Kopenhaga (Dania) – SAS, Sztokholm (Szwecja) – SAS, Gdańsk (Polska) – Wizzair, Kraków (Polska) – Wizzair, Londyn (Gatwick, Wielka Brytania) – Norwegian, Zürich (Szwajcaria) – Swiss.

Wewnętrzne: 

Alta, Andøya, Bergen, Bodø, Hammerfest, Harstad/Narwik, Hasvik, Kirkenes, Lakselv, Leknes, Longyearbyen, Oslo, Stokmarknes, Sørkjosen, Torp, Trondheim, Vadsø. 

Czarterowe: 

Chania (Grecja)

 

Połączenie morskie

Hurtigruten

 

Tromsø jest jednym z największych portówna trasie statków Hurtigruten, które pływają między Bergen i Kirkenes, wzdłuż norweskiego wybrzeża. Statki płynące w kierunku północnym przypływają o godz. 14:15, a opuszczają Tromsø o 18:30. Natomiast te płynące w kierunku południowym wpływają do portu o godz. 23:45, a opuszczają go o godz. 1:30. W czasie postoju statków płynących na północ istnieje możliwość wejścia na pokład, zwiedzenia jednostki i np. napicia się kawy w pokładowej kawiarni. 

 

Połączenia drogowe

W Tromsø zaczyna się (lub kończy) europejska droga E8 łącząca miasto z Turku w Finlandii, która prowadzi do skrzyżowania z inną europejską drogą E6, łączącej Trelleborg w południowej Szwecji z Przylądkiem Nordkapp. Tromsøya połaczona jest ze stałym lądem mostem Tromsøbrua, o długości 1016 m i podwodnym tunelem Tromsøysundtunnelen o długości 3500 m. Z kolei z wyspą Kvaløya łączy ją most Sandnessundbrua o długości 1220 m. Na wyspie istnieje także system tuneli, która znacznie ułatwia poruszanie się po mieście. W jego skład wchodzą m. in. tunel Langnes (1,7 km) łączący Centrum z lotniskiem i Giæverbuktą oraz Breivikatunnelen o długości 2679 m, który prowadzi z Centrum/Giæverbukta z północną częścią wyspy ze szpitalem i uniwersytetem. 

 

Odległości drogowe do większych miast i ciekawych miejsc:

 

 • Narwik – 231 km

 • Alta – 380 km

 • Kiruna – 390 km

 • Bodø – 531 km

 • Lofoty (Å) – 548 km

 • Rovaniemi – 595 km

 • Nordkapp – 616 km

 • Haparanda – 620 km

 • Luleå – 664 km

 • Umeå – 920 km

 • Trondheim – 1131 km

 • Helsinki – 1354 km

 • Sztokholm – 1557 km

 • Oslo – 1627 km


 

Transport publiczny 


 

Handel 

Tromsø jest ważnym ośrodkiem handlowym i usługowym w Północnej Norwegii. W mieście znajduje się największe w całej Północnej Skandynawii centrum handlowe Jekta Storsenter/K1, mieszczące blisko 150 sklepów, w tym kilka wielkopowierzchniowych (m. in. Coop OBS, Jula, XXL, Jysk, Elkjøp). Cały kompleks w Giæverbukta mieści blisko 200 sklepów i punktów usługowych. Ponadto w mieście znajduje się kilka mniejszych galerii handlowych, z których największa Nerstranda w centrum miasta, mieści 37 sklepów i punktów usługowych.

 

Znaczenie (w opracowaniu)

Tromsø ma duże znaczenie jako centrum naukowe, eksperckie i ekspedycyjne w odniesieniu do kwestii polarnych dla Norwegii. Często nazywane „Wrotami do Arktyki”, miasto było punktem początkowym wielu ekspedycji arktycznych, w tym tych najsłynniejszych norweskich polarników Roalda Amundsena i Fridtjofa Nansena. W Tromsø siedzibę ma wiele istotnych instytucji krajowych i międzynarodowych, przede wszystkim tych związanych z Arktyką. Tromsø promuje się obecnie określeniem „Arktycznej Stolicy” („The Arctic Capital”/”Artkisk hovedstad”). Port w Tromsø jest największym w Norwegii ośrodkiem rybołówstwa.

Uniwersytet w Tromsø – Arktyczny Uniwersytet Norwegii (Universitetet i Tromsø – Norges arktiske universitetet, UiT) z ok. 15 tysiącami studentów i ok. 3300 pracowników jest trzecim największym uniwersytetem w kraju i najdalej na północ położonym uniwersytetem na świecie. UiT jest również drugim największym pracodawcą w mieście po Uniwersyteckim Szpitalu Północnej Norwegii (Universitetssykehuset Nord-Norge, UNN), który w samym Tromsø zatrudnia ok. 4500 osób. 

Aktualizacja w toku. Więcej informacji pojawi się już wkrótce