PIERWSZE KROKI
MENU
WSTĘP - W BUDOWIE
Poniższy artykuł został stworzony by pomóc nowym osobom odnaleźć się w Tromsø. Znajdziecie tu nie tylko informacje gdzie się udać by zarejestrować pobyt w Norwegii, gdzie szukać pracy bądź mieszkania ale również podstawowe informacje odnośnie komunikacji, pomocy medycznej, szkołach i przedszkolach, wsparciu socjalnym i gdzie warto uczyć się języka norweskiego.
Oczywiście to nie koniec, znajdzie się tu dużo ciekawych postów, w których postaramy się przedstawić wszystko co jest potrzebne by zacząć swobodnie funkcjonować w naszym społeczeństwie.
Publikacja opierać się będzie na stronie nyinorge.no ale większość informacji będzie skierowana do osób, które chcą się osiedlić w Tromsø.
Zapraszamy do lektury!
PRZEPROWADZKA DO TROMSØ
Z góry zakładam, że decydując się na przeprowadzkę do Tromsø masz załatwiony nocleg i pracę, dla tego tymi tematami zajmiemy się w późniejszym czasie, a tu postaram się przedstawić wam co powinniście załatwić w pierwszych dniach po przeprowadzce.
Rejestracja przeprowadzki
Wszystkie osoby przeprowadzające się do Norwegii z zagranicy, z Norwegii za granicę, pomiędzy norweskimi gminami, czy też w obrębie tej samej gminy, mają obowiązek zgłoszenia tego faktu do rejestru ewidencji ludności w ciągu 8 dni. Rejestr ewidencji ludności (Folkeregisteret) jest częścią urzędu podatkowego. W momencie przeprowadzki do Norwegii należy zgłosić się do urzędu podatkowego i zameldować przeprowadzkę.
W pierwszej kolejności rejestrujemy spotkanie w Skatteetaten.no i udajemy się w wybranym terminie do urzędu by złożyć wniosek o D-nummer, z którym otrzymamy kartę podatkową. Musimy ze sobą zabrać:
-
ważny dokument tożsamości - tu sugeruje żeby był to paszport ewentualnie dokument z podpisem. Sam miałem problem z nowym dowodem, na którym nie ma już podpisu. Być może sytuacja się zmieniła ale nie ryzykowałbym ponownej wycieczki.
-
wypełniony wniosek - wzór wniosku znajdziecie tutaj
-
ważną umowę o pracę - osoby pracujące dla agencji pracy tymczasowej muszą przedstawić potwierdzenie zlecenia.
Po otrzymaniu D-nummer musimy zarezerwować spotkanie na policji. W tym celu odwiedzamy portal UDI.no. Jeżeli potrzebujesz pomocy w rejestracji kliknij w ten LINK. Po umówieniu spotkania przygotuj następujące dokumenty:
-
ważny dokument tożsamości - to samo zalecenie jak w skatteetaten.
-
wypełniony wniosek - tym razem wniosek powinien być wypełniony przez pracodawcę. Formularz znajduje się tutaj
-
Ważną umowę o pracę
Decyzje otrzymacie od ręki po odpowiedzi na kilka pytań, a w przypadku konieczności uzupełnienia dokumentów będziesz musiał ponownie zarejestrować wizytę. Niestety na spotkanie czeka się około miesiąca ale zdarza się, że proszą o doniesienie jakiegoś dokumenty w bliższym terminie.
Osoba, która uzyskała pozwolenie na pobyt ma prawo do:
-
zmiany pracy
-
pracę dla kilku pracodawców
-
sprowadzenia do Norwegii swojej rodziny (która także musi się zarejestrować)
-
po pięciu latach można uzyskać pozwolenie na stały pobyt
Gdzie znaleźć Policję i Skatteetaten?
POLITIET
Stakkevollvegen 9
9010 Tromsø
SKATTEETATEN TROMSØ
Hjalmar Johansens gate 21
9007 Tromsø
Co dalej?
Gdy już otrzymamy pozwolenie na pobyt w Norwegii możemy ruszyć do banku by otworzyć konto. Mimo, że jest ich wiele to najbardziej popularnym wyborem są dwa wiodące banki:
-
DNB - rejestracje konta załatwia się przez internet (LINK), niestety otworzenie konta zabierze około 2 tygodni i potrzebna będzie wizyta na poczcie oraz w siedzibie banku by zeskanować paszport.
-
Sparebank1 - tu wystarczy jeden dzień by wszystko załatwić. Udajemy się do jednej z podanych placówek z paszportem, dokumentami z policji, Skatteetaten oraz umową o pracę.
Ważną informacją może być fakt, że po założeniu konta z D-nummer, niektórymi kartami płatniczymi nie zapłacimy w taksówce. Informacja nie została potwierdzona aczkolwiek warto dopytać w banku. Z potwierdzonych informacji z numerem tymczasowym nie otrzymamy dostępu do BankID. Do tematu BankID wrócimy, a w chwili obecnej proponuje skupić się nad numerem personalnym.
Fødselsnummer czym się różni od D-nummer?
Najprostszym wytłumaczeniem różnicy jest stwierdzenie, że D-nummer przyznawany jest obcokrajowcom , którzy zamierzają przebywać krócej niż 6 miesięcy na terenie norwegi.